Fotoblog turystyczny

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Czarny Staw Polski

Dolina Pięciu Stawów Polskich to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych a zarazem najbardziej popularnych miejsc w Tatrach. Względnie łatwa dostępność oraz fenomenalne widoki sprawiają iż miejsce to cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Śmiało można powiedzieć, że Dolina Pięciu Stawów to obowiązkowy punkt tatrzańskich wypraw dla każdego miłośnika tych gór.

Jak sama nazwa wskazuje w dolinie położonych jest 5 jezior, są to:

  • Wielki Staw Polski (1665 m n.p.m.)
  • Zadni Staw Polski (1890 m n.p.m.)
  • Czarny Staw Polski (1722 m n.p.m.)
  • Mały Staw Polski (1668 m n.p.m.)
  • Przedni Staw Polski (1668 m n.p.m.)

Wielki Staw Polski jest największy oraz najgłębszy, to trzecie pod względem głębokości jezioro w Polsce (głębokość 79,3 m). Zadni Staw Polski jest najwyżej położony oraz nieco odsunięty od pozostałej czwórki w kierunku zachodnim, to drugie co do wysokości położenia jezioro w Polsce. Czarny Staw Polski położony jest najdalej na południe, znajduje się w bliskim sąsiedztwie Wielkiego Stawu Polskiego. Mały Staw Polski jest najmniejszy, znajduje się między Wielkim Stawem Polskim a Przednim Stawem Polskim, nad brzegiem którego położone jest Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Wariantów dojścia do Doliny Pięciu Stawów Polskich jest kilka, najciekawszą opcją wydaje się trasa od Morskiego Oka przez Szpiglasową Przełęcz szlakiem żółtym aż do skrzyżowanie z niebieskim i dalej szlakiem niebieskim mijając schronisko popularną Świstówką do Morskiego Oka. Cała pętla to około 6 godzin nie licząc przerw odpoczynków, trasa dość prosta technicznie (w jednym miejscu przy zejściu ze Szpiglasowej Przełęczy trudniejszy odcinek zabezpieczony łańcuchami). Zimą duże zagrożenie lawinowe – trasa bardzo niebezpieczna.

Dolina Pięciu Stawów Polskich – przydatne linki

  • Dolina Pięciu Stawów Polskich – artykuł opisujący jedną z największych atrakcji polskich gór
  • Noclegi w Tatrach – baza hoteli, kwater, pensjonatów oraz innych obiektów noclegowych w Tatrach i na Podhalu
  • Tatrzańskie doliny – opisy najpiękniejszych dolin w polskich Tatrach – Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska
  • Jeziora tatrzańskie – należą do najbardziej urokliwych miejsc tego regionu, opisy najpiękniejszych tatrzańskich jezior

GALERIA ZDJĘĆ – Dolina Pięciu Stawów Polskich

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować aby dodać komentarz.