Fotoblog turystyczny

Morskie Oko

Morskie Oko spowite mgłą

Wskazanie najpiękniejszego miejsca w polskich Tatrach nie jest łatwym zadaniem. Właściwie obiektywny wybór takiego miejsca jest niemożliwy, każdy bowiem ma własny subiektywny sposób postrzegania piękna gór. Niewątpliwie często wśród najpiękniejszych miejsc w polskich Tatrach wymieniane jest Morskie Oko, które jednocześnie jest najliczniej odwiedzaną przez turystów atrakcją turystyczną polskich Tatr.

Morskie Oko to jezioro pochodzenia polodowcowego, położone na wysokości 1395 metrów nad poziomem morza, u stóp Mięguszowieckich Szczytów, w Dolinie Rybiego Potoku. Nad jeziorem znajduje się Schronisko PTTK nad Morskim Okiem. Wycieczka nad Morskie Oko rozpoczyna się w Palenicy Białczańskiej, dokąd dojechać można busem z Zakopanego bądź własnym środkiem transportu. W Palenicy Białczańskiej znajduje się ogromny parking (w sezonie przepełniony, problemy z dojazdem z powodu korków), a tuż obok wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego i początek szlaku na Morskie Oko. Szlak prowadzi przez większą część asfaltową szosą, biorąc pod uwagę tłumy to nie jest zbyt ciekawa wycieczka dla miłośników gór. Ponad dwugodzinny spacer w tłumie, asfaltową drogą nie jest na pewno szczytem marzeń dla żadnego amatora górskich wędrówek. Ciekawszym wariantem jest dłuższa droga przez Dolinę Pięciu Stawów, jednakże popularna Świstówka (szlak z Doliny Pięciu Stawów do Morskiego Oka) również w sezonie jest oblegana przez turystów.

Otoczenie Morskiego Oko z powodu ogromnej ilości turystów przypomina wielki piknik – piwo, kiełbaski, popcorn – o odpoczynku nie ma mowy. Prawdziwy klimat tego miejsca można poczuć dopiero wieczorem gdy jest już cisza, spokój i oczywiście ten wspaniały widok. Wyrastające prawie 1000 metrów nad poziom jeziora ściany Mięguszowieckich Szczytów to widok dla którego warto spędzić tu trochę czasu. Drugim powodem dla odwiedzenia Morskiego Oka jest możliwość zdobycia najwyższego szczytu Polski, jakim są Rysy – 2499 metrów nad poziomem morza. Wycieczka na Rysy to jednak temat na osobny wpis. Podsumowując, nie ulega wątpliwości że Morskie Oko do wspaniałe miejsce… pod warunkiem że nie ma tłumów.

GALERIA ZDJĘĆ – Morskie Oko

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować aby dodać komentarz.